Руският диетолог д-р Наталия Лазуренко препоръча включването на един есен зеленчук в диетата, който е лидер по съдържание на витамини, включително витамин С, отговарящ за имунната система. В него той се съдържа дори в по-големи количества от лимона.
Д-р Лазуренко отбеляза също, че употребата на тиква има положителен ефект върху стомашно-чревния тракт и намалява нивата на холестерола в кръвта, а консумацията на тиквени семки предотвратява образуването на плаки в кръвоносните съдове.
Лекар: Този зеленчук е задължителен за жените над 45 години
Състав на тиквата:
- 90% - вода;
- 10% - витамини А, С, В, В2, Е, РР, Т, каротин (5 пъти повече, отколкото в морковите), протеини, фибри, минерали, захар;
Ползи от тиквата
Тиквата е естествено средство за прочистване на организма, за извеждане на течности, подобряване на храносмилането. Действа като диуретик. Използва се в програми за терапевтични диети, за подобряване на зрението, метаболизма, при хипертония, туберкулоза. Ефективна е и при превенция на рак.
Тиквата е разрешена за употреба както от деца, така и от възрастни. Трябва да се избягва само при индивидуална непоносимост.
Списъкът на тези, които трябва да го ограничат или премахнат от диетата, включва хора, които имат:
- Тежка форма на диабет – тиквата има висок гликемичен индекс, той стимулира рязко повишаване на кръвната захар. Ако го използвате, то само варен зеленчук, не суров и след консултация с лекар.
- Намалена киселинност на стомашния сок, гастрит (тиквата стимулира алкализацията).
- Заболявания на стомашно-чревния тракт поради наличието на салицилова киселина, която е особено изобилна в семената.
- Чревни колики, подуване на корема.
Полезните свойства на тиквата за черния дроб се изразяват в следните аспекти:
- Нормализиране проходимостта на жлъчните пътища
- Насърчаване регенерацията на клетките
- Премахване на "лошия" холестерол
- Подобрява метаболизма на въглехидратите
- Подобрява функцията на черния дроб - едновременно с това подобряват състоянието на свързаните с него органи: пикочната система, червата.
„Лошият“ холестерол се поддава на въздействието на този зеленчук поради фитостеролите, които влизат в състава му. Елиминирането му влияе върху намаляването на риска от атеросклероза, тромбоза, инфаркт, инсулт. Калцият и магнезият, открити в тиквата, укрепват сърдечния мускул, намаляват налягането. Семената предотвратяват коронарна болест на сърцето. Витамин К в състава на тази храна участва в образуването на тромбоцити, влияе върху съсирването на кръвта, намалявайки риска от анемия.
Още: Ендокринолог: Този евтин зеленчук сваля кръвната захар
Важно: Информацията е предоставена за справка. Консултирайте се със специалист относно противопоказанията и страничните ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.